– Upgrade: V1.6E  (19.04.2016)
– opravený problém so zapisovaním dát GPS z verzie upgrade 1.5
– Upgrade: V1.6DE (19.04.2016)

Upgrade: V1.4DE (01.12.2015)
– Hlasové hlášky v jazyku nemčina (nutné nainštalovať V1.4DE ak chcete prejsť na jazyk hlasu  nemčina)

 

Anglický manuál T18SZ: TU
*****************************************************

 

Hračka konečne dorazila….
T18SZ som si objednal začiatkom Júna v japonsku na RC Japan . 4.9 mi prišla správa, že ju posielajú, 7.9 bola na colnici v Žiline, 11.9 bola preclená a 14.9. mi ju priviezla poštová kuriérka. Celá táto sranda ma vyšla na 1070€.
So všetkými nedostatkami z nákupu z Japonska som počítal a tak mám zatiaľ nabíjač s Japonskou koncovkou, manuál plný rozsypaného čaju a hlasy nahraté po japonsky. Upgrade nabíjadla vyriešim dnes nákupom redukcie (dúfam) a krásny hlas neznámej Japonky doladím apgrejdom softvéru keď bude dostupný (tiež dúfam  :lol: ).
Prvé dotyky a zapnutie previedol kolega Jury. Balenie obsahovalo vysielač, prijímač R7008SB, nabíjač a popruh na zavesenie. Mimochodom vysielač je perfektne vyvážený a po zavesení na popruh visí presne vodorovne.
Na prvé hranie sa v menu došlo až večer. Vysielač mám prepnutý do češtiny a aj bez manuálu sa  dá programovať rýchlo a intuitívne. Najskôr som spároval prijímač priamo z menu vysielača. Takže žiadne bindovacie prepojky či tlačítka. Fasst prijímače sa ale párujú klasicky cez tlačítko na prijímači.

T18SZ má niekoľko menu ktoré sa zapínajú priamo dotykom na displeji, alebo užívateľské menu, ktoré sa zapína pravým tlačítkom na displeji, ktorý sa dá zamknúť podržaním stlačeného tlačítka na ľavej strane nad displejom. Systémové menu, základné menu, výber modelu a menu modelu ktoré sa zapína kliknutím na ikonu typu modelu na pravej strane displeja (glider, akro, heli, multirotor)

Užívateľské menu ma potešilo obzvlášť pretože je priradené ku každému modelu zvlášť a vyberiem si iba tie funkcie ktoré skutočne má a nemusím sa tak predierať zložitým menu. Napríklad užívateľské menu modelu Čejka

 

Funkcie tlačítok nad displejom.
Ľavé Home/Exit – kliknutím vyvoláme údaje telemetrie, podržaním sa zamkne displej
Pravé U.Menu/Mon – kliknutím vyvoláme užívateľské menu, podržaním servomonitor.

Čo sa týka programovania modelu je to veľmi prehľadné, intuitívne a zvládne to každý, kto už vlastnil dajaký 8 kanálový vysielač kde sa dalo čo to naprogramovať. Priraďovanie prepínačov  (hocičo ku hoci čomu) je graficky znázornené aj s pohybujúcim sa prepínačom, kde je jasne vidieť v akej polohe je zapnutý, či vypnutý. Toto odbúrava hľadanie skratiek prepínačov a ovládačov po vysielači. Tak isto je graficky znázornená aj dráha a bod ak chceme priradiť spúšťanie mixu či funkcie dajakému ovládaču. Nastavíme ovládač do požadovanej polohy, stlačíme nastaviť a je to. Priamo v mixoch sa dá nastaviť aj rýchlosť serv, rýchlosť a dĺžka oneskorenia nábehu mixu, krivka, offset…
V každom type modelu je k dispozíci 8 letových režimov. Podľa typu modelu sú k dispozícii predpripravené mixy ako Krídelká/SOP; Diferenciácia krídeliek; Výškovka/vztlaky; Štíty/VOP/krídelká; SOP/krídelká; Motýľ; dva Trim mixy; Gyro; Zrýchlenie; Motor; 10 voľných mixov s trimami; Ailevator; Klapky… až po reset dát.

Čitateľnosť displeja. Na slnku pri nastavenej maximálnej hodnote podsvietenia „20“ je displej dobre čitateľný. Odhliadnuc od menšieho rozlíšenia je to porovnateľné s mobilnými telefónmi. Pri nastavenej hodnote „1“ je displej takmer nečitateľný. Použiteľná minimálna hodnota je niekde okolo „8-10“.


Na obrázku vľavo plná svietivosť v interiéri, na orázku v pravo displej na slnku s čiastočne zatieneným displejom.

—Ďalšia výrazná zmena oproti T10CP je Hardware revers. H/W revers zmení orientáciu signálu z ovládača. H/W reverz sa dá urobiť na všetkých ovládačoch, prepínačoch i potenciometroch. Výrobca však odporúča meniť zmysel otáčania serv reverzom serv a H/W revers používať iba vtedy ak k tomu je osobitný dôvod…

DSC_0764

 

Súvisiace články:
Futaba T18SZ – nastavenia;
GPS – Logger 2 + Futaba T18SZ

 

*************************************************************************************

 

19.05.2015  Futaba predstavila minulý týždeň na výstave v Shizuoka Hobby Show nový vysielač T18SZ. 11-300x300Tento vysielač by mal zalepiť dieru v ich ponuke medzi vlajkovou loďou 18MZ za 2900USD a modelom 14SG za 550USD. Cena v Japonsku je stanovená na 140000Jenov čo je cca 1050€. Konečná cena by sa teda v Európe nemala dostať cez 1300€. Dodávaný bude s prijímačom R7008SB.
T18SZ je nástupcom rady 12FG. Možnosti vysielača sú teda podobné s tým, že je rozšírené o telemetriu. Tak ako pri 18MZ je na grafické vykresľovanie a nastavovanie systému použitý operačný systém Windows CE. Celé nastavovanie sa robí na 4,5″ farebnom dotykovom displeji . 18 kanálový vysielač (16 proporcionálnych +2 spínané) bude štandartne napájať akumulátor LiFe 2S 2100mAh. Krížové ovládače sú totožné s MZ18 a teda ani teraz nenájdete senzory ako u Jeti, JR či Frsky…. 18SZ podporuje všetky doterajšie protokoly Futaba 2,4GHz (Fasstest 18ch/12ch; Fasst Multi; Fasst 7ch; S-FHSS; T-FHSS), menu je možné nastaviť v 8 jazykoch medzi inými aj v češtine. Má hlasový výstup telemetrie so vstavaným reproduktorom. Hlasitosť sa dá nastaviť zvlášť pre hlasové upozornenie, zvlášť pre alarmy (podporované aj vybráciou) a zvlášť pre ostatné zvuky. Meniť sa dá aj intenzita podsvietenia displeja.

Základné parametre:
– Podporuje 4 základné typy modelov. AKRO modely, Vetrone, Heli a Multikoptéry.
– Interná pamäť na 30 modelov + SD karta
– Upgrade cez SD kartu
– Názov modelu v menu 15 znakov
– Menu v 9 jazykoch
– Typ modulácie Fasstest 18ch/12ch; Fasst Multi; Fasst 7ch; S-FHSS; T-FHSS
– Farebný dotykový displej 4,3″
– Hlasová telemetria s možnosťou nastavenia zvlášť pre reproduktor a slúchadlá
– 8 letových režimov s kombinovateľných s logickými funkciami
– Funkcie časovača bez obmedzení
– Vibračný alarm
– S-BUS port pre nastavovanie serv
– 10 Mixov
– AFR (Dual rate) so 17 bodovou krivkou
– 13 typov krídla (až do 8 serv),
– 3 typy chvostových plôch
– 2 typy smerovky
– 3 krivkové 17 bodové režimy pre ovládanie motora
– Servolimity, rýchlosť pohybu serva
– Grafický servomonitor
– Kalibrácia ovládačov
– 18 ovládacích prvkov – 6 trimov, 8 prepínačov, 2 potenciometre, 2 bočné ovládače. Všetko voľne priraditeľné
– Voľne programovateľný výstup učiteľ/žiak

Technické parametre:

– Frekvencia 2,4-2,4835GHz
– Prenosový systém:
Fasstest 16+2 kanály
Fasstest 12 kanálov
Fasst Multi/Fasst 7 kanálov
S-FHSS 8 kanálov
T-FHSS 8 Kanálov
– Kanálový raster – 2048 kHz
– Funkcie pre 18/36 serv
– Napájanie 6,6V LiFe 2100mAh

 

 

 

 

Laco

More Posts - Website

Follow Me:
Google PlusYouTube

https://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2015/05/1111111.jpghttps://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2015/05/1111111-200x107.jpgLacoNajnovšie- Upgrade: V1.6E  (19.04.2016) - opravený problém so zapisovaním dát GPS z verzie upgrade 1.5 - Upgrade: V1.6DE (19.04.2016) - Upgrade: V1.4DE (01.12.2015) - Hlasové hlášky v jazyku nemčina (nutné nainštalovať V1.4DE ak chcete prejsť na jazyk hlasu  nemčina)   Anglický manuál T18SZ: TU *****************************************************   Hračka konečne dorazila.... T18SZ som si objednal začiatkom Júna v japonsku na RC Japan . 4.9...Svahové lietanie