GPS-Logger 2

Po vyskúšaní si „lacného“ vária SBS-01A od Futaby som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. SBS-01A je dosť nepresné a „kolíše“ mu výška. Stačí ho mať zapnuté a nehybne položené na stole a po chvíli sa začne meniť nameraná výška 0m na -1m … až -9m. Jeden krát som dokonca pristál na letisku vo výške -36m. Našťastie som model vykovávať nemusel :lol:
Po pátraní na nete a rade od Bohuša som si objednal vário a GPS loger od firmy SM-Modellbau. Asi po 10tich dňoch od objednania Logger dorazil. Po zbežnom preštudovaní manuálu som sa pokúsil senzor „rozbehať“. Márne. Strávil som pri tom asi pol hodinu a T18SZ stále nenadviazala spojenie so senzorom. Na druhý deň prišiel do dieľne elktro guru Mirec a ani tomu sa za celý večer nepodarilo senzor spárovať. Tak som sa na to pár dní vykašľal a až dnes som začal hladať po nete ako na to. Na stránkach FutabaForum som natrafil na návod ako to spárovať s T18MZ. Návod síce je aj v manuály od SM-Modellbau, ale fičura s konverterom tam akosi chýba…

Takže ako na to:
Zo stránok výrobcu si stiahneme a nainštalujeme SM GPS Konverter. Vytiahneme z GPS Loggera MicroSD kartu a cez dodaný adaptér vložíme do PC. Spustíme program. Potom si ho otvoríme a v záložke „GPS Einstellungen“ nastavíme v prvom rozbaľovacom políčku Fasstest. Od výrobcu bol nastavený Hott. Podľa chuti môžeme nastaviť aj ostatné hodnoty. Po nastavení všetkých hodnôt klikneme na červeno vysvietené tlačítko „Einstellungen auf Speicherkarte sichern„. Tým sa dáta uložia na kartu. Kartu vložíme do GPS Loggeru, ten pripojíme cez „Y kábel“ spolu s akumulátorom do S-BUS portu vo vysielači a zapneme vysielač. V základnom menu v záložke senzor prejdeme na stranu 3/3 a spustíme „Reload“ Po ukončení si vysielač automaticky senzor a jeho čidlá uloží na voľné porty a pridelí im ID. Potom už stačí všetko povypínať, GPS Logger pripojiť k prijímaču cez S-Bus2 konektor a po zapnutí si nastaviť  v menu „Telemetria“ požadované hlášky, alarmy a hodnoty. Vysielač musí byť nastavený na Fasstest 18(alebo14), nie na Fasstest 12!!! Cez Fasstest 12 telemetriu idú iba dáta na kontrolu napätia a sily signálu.
Pokiaľ sa má ten istý Logger používať vo viacerých modeloch, bude nutné nastaviť senzory cez S-BUS konektor vysielača pre každý model znovu. Samozrejme iba pri prvom „spárovaní“.

Na vykreslovanie dát do grafov treba použiť Data Explorer. V návode sa síce spomína aj LogView ale ten zatiaľ funguje iba s GPS Logger 1.

Čo GPS Logger2 zvláda?
– 10Hz GPS – 10 meraných miest za sekundu
– zápis na mikro SD kartu v texovej forme
– vário s vysokým rozlíšením s pomocou TEK dýzy
– meranie výšky dvomi čidlami s automatickým nastavením nuly pri zapnutí
– integrovaný 3osý akcelerometer +-16G
– plná podpora pre telemetriu Jeti Duplex, Multiplex M-Link, Graupner Hott, Futaba Fasstest, JR DMSS a Frsky
– záznam napätia prijímača, výšky, stúpania, vzdialenosti, rýchlosti, teploty a dráhy
– nastavenie parametrov aj cez PC
– rýchle konvertovanie dát pre 3D zobrazenie cez Google Earth TM
– podpora cez softvér Log View
– podpora cez GNU Data Explorer
– malá veľkosť a hmotnosť (35x19x10 / 11g)
– spotreba cca 60mA pri plnej prevádzke.

 

Laco

More Posts - Website

Follow Me:
Google PlusYouTube

https://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2015/11/GPS-Logger-2-481x361.jpghttps://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2015/11/GPS-Logger-2-151x113.jpgLacoNajnovšiePo vyskúšaní si 'lacného' vária SBS-01A od Futaby som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. SBS-01A je dosť nepresné a 'kolíše' mu výška. Stačí ho mať zapnuté a nehybne položené na stole a po chvíli sa začne meniť nameraná výška 0m na -1m ... až -9m. Jeden krát som...Svahové lietanie