Vážení piloti a priatelia F3F.

Pôvodne som sa nechcel veľmi rozpisovať o aktivitách počas leta a čakal som na článok či 2.augusta 2020 bol Gugel bájny alebo nebájny. Na úvod trocha histórie k tomuto dňu,len dúfam,že ma nebudete upodozrievať z nejakých spisovateľských pohnútok. V piatok 31.júla mi okolo desiatej zavolal kamarát Roman Rychnavský, že do nedele bude na Dedinkách , a že si zobral aj F5J, a že si bude poletovať na Gugli. V piatok v severnom prúdení si zalietal, bol na kopci iba sám. Ja som v piatok veľmi nemal čas i keď ma to na svah veľmi ťahalo a trocha som aj Romanovi závidel, ale nejako som to vydržal tak do 18.hodiny ,keď som vytiahol svojho elektrického ČOCHTANA a na svojom pozemku uprostred dediny s kamerou asi hodinu polietal.

V sobotu ráno som volal Vlada, ktorý mi oznámil,že sa práve chystajú na Plechy lietať spolu so Zdenkom,Jarom a Karolom. Večer som ho opäť volal,že ako bolo a zároveň som ho pozval na nedeľu na Gugel, že ja tam budem okolo poludnia. Nič neprisľúbil a tak som si myslel,že v nedeľu budeme poletovať iba s Romanom. Na moje prekvapenie v nedeľu po príchode na svah,okolo obeda som tam našiel rozložených Vlada, Zdenka, Romana a aj pilota z veľkej diaľky Laca Vašeka.

Posedávali pri autách a vo vzduchu sa vznášalo iba Romanové fpäť-ječko. Po zvítaní som sa opýtal prečo nelietajú so svahákmi, mi bolo oznámené, že ešte nie sú podmienky. Fúkalo okolo troch metrov, také to bolo všelijaké. Po asi polhodine som to nevydržal a zložil ,podľa Vlada model z 90-tých rokov Wizarda od M. Janeka a prázdny, nenaložený som to hodil do povetria. Celkom dobré som nastúpal do letovej hladiny a po asi piatich minútach podľa dobrého letu som bezpečne pristal.

Po tejto overture Zdenko nainštaloval el. bázových rozhodcov/ktorí nám nič nedarovali/ sa začal letový kolotoč, keď sme sa striedali podľa náhodného poradia, ktoré sme dodržiavali počas celého dňa. Podmienky boli súťažné a ja som nastúpil do druhého kola. Po odhodení modelu a preletení hrany model nie a nie stúpať,vietor náhle ustal a môj Wizard sa pobral na juh stále klesajúc smerom na Dobšinú. Po niekoľkých dlhých minútach krúženia nízko nad stromami a neustálom spresňovaní miesta nudzáku som naletel obrovský stúpavý komín a asi po štyroch tristošesťdesiatkach som bol 100 metrov nad Guglom a spokojný s týmto mojím výkonom som nasadil po vetre na východnej strane na pristátie, ktoré skončilo pádom na mojej úrovní presne za bázou A. Z ničoho nič model prestal byť ovládateľný/po vetre vietor 0 metrov/ a skončil na matičke zemi, keď zachytil krídlom smrek a porúčal sa k zemi neriadenou plochou vývrtkou,žiadne poškodenie modelu. Pri rozbore incidentu som zistil, že počas letu na pristátie, vznikla v mieste“pristátia“ vzdušná diera respektíve vír, ktorý znefunkčnil riadiace prvky modelu- proste nič nešlo napriek tomu, že všetko na modeli bolo funkčné. To za obdobie odkedy lietam na Gugli/od 1978/ sa to mne stalo po prvý krát i keď takých „incidentov“ v histórii lietania na Gugli bolo neurékom. Po tomto adrenalíne sa už nič vážnejšie nestalo a lietali sme až do večera/Laco odchádzal 0 17-tej/ a my s Romanom okolo pol šiestej. Vlado a Zdenko ešte zostali lietať.

Ja si myslím,že to bol veľmi dobrý tréning, podľa mňa aj atmosféra bola veľmi dobrá a podmienky boli súťažné, také aké sú bežné počas súťaže, jednému to nosí s druhému to nenosí, ale svahové lietanie nie je o termike ale o vetre !!!Gugel zas a opäť preveril nás všetkých ako sme pripravení reagovať a riešiť problémy počas súťažného lietania. Tréning na bázach sa nedá porovnávať iba s poletovaním na svahu a točiť bázy tam kde sa to pilotovi zdá najlepšie a len tak podľa odhadu.

Ak by som mál odpovedať na v úvode položenú otázku tak Gugel nebol ani bájny a ani nebájny, ale typicky guglovský so všetkými kladmi i zápormi, ale taká je už príroda, ktorá sa nespráva podľa našich želaní ale my sa musíme prispôsobiť tomu čo nám ponúka a v tom je krása a báječnosť svahového lietania, ale najmä báječní boli všetci aktéri nedeľného lietania – Vlado, Zdenko,Laco a Roman.

Ďakujem za krásne prežitú nedeľu.

Mgr. Štefan Andoga

Laco

More Posts - Website

Follow Me:
Google PlusYouTube

https://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200802_122403-481x361.jpghttps://www.elektromodely.sk/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200802_122403-151x113.jpgLacoF3FNajnovšie  Vážení piloti a priatelia F3F. Pôvodne som sa nechcel veľmi rozpisovať o aktivitách počas leta a čakal som na článok či 2.augusta 2020 bol Gugel bájny alebo nebájny. Na úvod trocha histórie k tomuto dňu,len dúfam,že ma nebudete upodozrievať z nejakých spisovateľských pohnútok. V piatok 31.júla mi okolo desiatej zavolal...Svahové lietanie